TELEFON

0507 537 87 17

Logo, Marka Tescil Nedir

Logo, Marka Tescil Nedir

Logo Marka Tescil Nedir?

Logo marka tescil birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Peki logo marka tescil nedir, ne işe yarar, logonun boyutları ne olmalıdır, logo değişikliği nasıldır gibi soruların cevapları bu yazıda bulabilirsiniz.

Marka Logo Tescili Nedir?

Marka, işletmelerin varlıklarını yasal olarak korurken, bir markanın sloganı ve logosu görsel ve işitsel olarak markayı temsil eden öğelerdir. Bir markanın logosu, onu diğer markalardan ayırt etmek amacı ile kullanılan bir işarettir. Bu yüzden mutlaka logo marka tescil yapılmalıdır.
 

Marka tescil başvurusunda bulunurken, ekstra ücret ödemeden logo da tescil edilebilir. Markalarda logolar genellikle marka ismi, sloganı ve bir görselin kombinasyonundan oluşur. Şekilsel öğelerin benzer olması gerektiği gibi kelimelerin ve yazı fontlarının da benzerlik taşıması çok önemlidir. Logo ve amblem tasarımları buna göre yapılmalıdır. Şekilsel öğelerin tutarlılığı ve benzerliği logo marka tescilinde çok önemli bir kriterdir.

Bunun dışında eğer logo bir şekil içeriyorsa, bu şeklin sektördeki başka bir markanın logosuna benzememesi çok önemlidir. Örneğin otomobil sektöründe kullanılan bir kartal figürü başka bir markanın logosunda bulunuyorsa ve siz de otomobil sektöründe faaliyet gösteriyorsanız kartal figürünü kullanamazsınız. Bu yüzden marka figürlerinin ve yazı fontlarının birebir kopyalanması durumunda logo marka tescil belgesi alamazsınız.

Marka Tescil Logo Boyutları

Marka ve logonuzun tescil edilmesi için logo görselinin boyutları 7cm x 7cm 300 DPI çözünürlüğe sahip olmalıdır.

Marka Tescil Logo Değişikliği

Marka tescil başvurusundan sonra, logoda herhangi bir değişiklik uygulanması söz konusu değildir. Fakat yeni bir logo tescil başvurusu yapmanız mümkündür.

Marka ve Logo Tescili Nasıl Yapılır?

Logo tescili nasıl yapılır sorusunun cevabını burada bulabilirsiniz. Türk Patent ve Marka Kurumu’na logo tescili başvurusunda bulunabilirsiniz. Ülkemizdeki tek yetkili kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’dur bu yüzden bu kuruma başvuru yapmanız gerekir. Logo genel olarak şekil markası olarak kabul edilir. Logo marka tescil başvurusu online olarak ya da yüz yüze olarak yapılabilir.

Logo tescili bireysel ya da kurumsal olarak yapılabilir. Logo başvurusu yapmak için ticari bir firma olma koşulu bulunmaz. Marka logosunun hangi sektörde kullanılacağının belirtilmesi gerekir. Böylece logo sınıfı tespit edilir. Logo marka tescil başvurusu için başvuru sahibinin kimlik bilgileri, tescil edilecek logo, logonun sınıfı ve başvuru ücretini gösterir belge gibi belgelerin tam ve eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Logo tescil başvuru ücreti, logo sınıfına göre değişiklik gösterir.
 

Türk Patent ve Marka Kurumu’na belgeler ile birlikte başvuru yapıldıktan sonra kurum tarafından figür benzerliği araştırılır ve inceleme yapılır. Bu süreç genel olarak üç ay kadar sürer. Daha sonra logo tescil belgesi için olumlu ya da olumsuz karar alınır. Eğer olumlu karar verilirse, markanın logosu iki ay süreyle resmi marka bülteninde yayınlanır. Tescil kararı çıktıktan sonra tebliğ tarihinden sonra iki ay içinde tescil belgesinin ücreti ödenmelidir ve patent kurumunda gerekli işlemler tamamlanmalıdır. Logo tescil belgesinin geçerliliği on yıldır. On yıl bittikten sonra tekrar tescil başvurusu yapılmalıdır aksi takdirde logo tescilin yasal geçerliliği sona erer.

Markamı Neden Tescil Ettirmeliyim?

Marka tescili, işletmenizin tüm varlıklarını koruma altına alır. Markanızı temsil eden marka tescil işlemi sayesinde, işletme varlıklarınız olası tehlikelere karşı yasal koruma altında olur. Böylece markanızın hazırladığı ürün ve hizmetler taklit edilemez ve sahteleri üretilemez. Böyle bir durumda yasal hak iddia etmeniz mümkün olur.

Logo Tasarım  Fiyatları

499-75.000 TL Sizinde Profesyonel Logonuzun olması istiyorsanız Logo Tasarım İçin Bekliyoruz..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19 Mayıs 2020, Salı

Haberler Kategorileri

Son Eklenen Haberler