TELEFON

0507 537 87 17

Marka Tescili Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Marka Tescili Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Marka Tescili Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Marka tescili, şirketinizi ve varlığınızı garanti altına almanız için gerekli olan bir işlemdir. İşletmelerin varlığının güçlü bir temeli olması için markasını kurması, markasını diğerlerinden farklılaştırması gerekir. Bu yüzden marka tescili önemlidir.

Marka Tescili Nedir?

Bir şirketin varlıklarının tanımlanması, diğer markalardan farklılaştırılması ve korunması adına yapılan işlemlere marka tescili adı verilir. Yasal bir şekilde markayı korumak adına, markanın belgelendirilmesi gereklidir. Bir şirketi tamamen temsil eden markalaşma süreci, tüketiciye ürünlerin ulaşmasına yardımcı olur. Üstelik markanın sunduğu niteliklerin ile farklılıkları korunması, tüketicilerde marka algısı yaratılması, işletmenin kurumsal haklarının zarar görmemesi ve işletmenin tüm yasal haklarının korunması için bu işlem yapılır.

Marka Tescili Nasıl Alınır?

Markanın diğer markalar arasında öne çıkması ve zarara uğramaması için yasal olarak tescil edilmesi gereklidir. Bunu yapmak için öncelikle marka tescil başvurusu yapılır. Türk Patent Enstitüsü’ne bu başvuru yapılır. Marka tesciline bireysel başvuru yapabileceğiniz gibi bir vekil atanarak da vekil ile başvuruda bulunabilirsiniz. Marka tescil etme başvurusu için belgelerin tam olarak doldurulması ve Türk Patent Enstitüsü’ne teslim edilmesi gerekir. Bu başvurunun ardından oldukça detaylı incelemeler yapılır.

Eğer vekil ile başvuru yapılacaksa vekalet belgesi, başvuran kişinin açık kimlik bilgilerine dair belgeler, başvurunun yapılacağı markaya ait tüm ürün ve hizmetlerin adları ile açıklamaları, başvuru bedelinin ödendiğini gösterir belge, rüçhan hakkı talebi varsa rüçhan hakkı ücretinin ödendiğini gösterir belge ile ortak marka başvurusuna ilişkin şartname gibi belgeler eksiksiz olarak hazırlanmalı ve teslim edilmelidir.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescili başvurusunda bulunduktan sonra, belirli bir inceleme süresi vardır. Ortalama yedi ay gibi bir süre sonunda marka tescili işlemi sonucu açıklanır. Bu süreçte tescil başvuru belgeleri ile tescil başvurusu yapılır. Türk Patent Enstitüsü yetkilileri incelenir ve sınıflandırılır. Ardından başvuru yayınlanır. Karar olumlu olursa buna dair itirazlar incelenir ve karar verilir. Ardından tescil belgesi verilir ya da reddedilir. Tescil belgesi için sicile kayıt işlemi yapılır ve marka tescil belgesi alınır. Bu belgenin geçerliliği on yıldır. On yılın sonunda başvurunun yenilenmesi ve yeni bir on yıllık belge alınması gerekir. On yılın sonunda, altı ay boyunca marka tescil başvurusu yapmayan şirketler marka haklarını kaybeder.

Marka Tescili Avantajları Nelerdir?

Bir şirketin sunduğu ürün ve hizmetlerin genel özellikleri, niteliklerinin ve farklılıklarının yasalar aracılığıyla koruma altına alınması pek çok olası riskten markayı korur. Şirketlerin temel varlıkları, marka imajları ve ürün ile hizmetlerine yönelik potansiyel zararları önlemek amacı ile marka tescil işlemi yaptırılmalıdır. Bazı kişiler aksi bir durumda, markanın sunduğu ürün ve hizmetleri taklit edebilir, ürün ve hizmetlerin sahtelerini üretebilir ve marka imajına zarar vermek isteyebilir. Bu durum işletmenin, tüketicinin gözünde prestij kaybetmesine ve gelir kaybetmesine yol açar. Bu durumda marka tescili her zaman şirket sahiplerini yasal olarak korur.

Eğer marka tescili yaptırmazsanız, işletmeniz pek çok açıdan zarara uğrayabilir. Hem maddi ve manevi kayıplar söz konusu olur. Hem de yasal yaptırımlar ile karşı karşıya kalan şirketler, ağır cezalara çarptırılabilir. Üstelik marka tescili olmayan şirketler, varlıkları üzerinde hiçbir hak iddia edemezler. Bu durum yıllarca verilen emeğin ve yapılan yatırımın boşa gitmesi anlamına gelir.

Marka Tescili Sorgulama

İnternet sitemizden çok kolay bir şekilde marka tescili sorgulaması yapabilirsiniz. Urfa marka tescil alanında lider firmamız marka tescil hakkındaki tüm sorunlarınızı çözer. Hemen bizimle iletişime geçin!

 

 

 

 

 

 

 

 

20 Mayıs 2020, Çarşamba

Haberler Kategorileri

Son Eklenen Haberler